Hayırr Belki Şerrin içinde Saklıdır

Evlendi ve ilk gece eşinin yüzünü açtı. Rengi siyah idi güzel de değildi.Zifaf gecesi eşini terk etti ve eşi bunu anlayınca, adamın yanına gitti birkaç gün sonra ve dediki; ”HAYIR BELKİ ŞERRİN İÇİNDE SAKLIDIR”. Dedi ve ikna etti zifafını tamamladı ama kalbinde yine sıkıntı vardı eşinin şeklinden dolayı. İkinci bir kez eşini ve şehri terketti. Bu sefer aradan 20 yıl geçti. Eşinin ondan hamile kaldığını bilmeden geçen 20 yıl. Evet, şehre geri döner ve namaz için camiye girer, bakar genç bir vaiz ama çok muhteşem vaaz ediyor. Dehşete kapılır ve hoşuna gider sorar kim bu delikanlı diye oradakilere.

Bu alimin adı ENES derler… babası kim der? Derler ki 20 yıl önce buralardan göçtü adı MALİK. GENCİN yanına gider ve derki: seninle evinize kadar gelicem kapıda beklicem, annene dersin ki;”HAYIR BELKİ ŞERRİN İÇİNDE SAKLIDIR”. Giderler annesine bunu der demez;koş koş evlat, o senin baban der kapıda bekletme. Evet öyle bir sıcak karşılama olur ki. Zira annesi oğluna ; Oğlum baban bizi terk etti yalnız bıraktı gitti dememiştir. O yüzden baba sevgisi tazedir. Evet işte o anneden ENES İBN-İ MALİK olmuştur! Efendimiz (S.A.V.)’den birçok hadisi rivayet etmiştir ve Efendimizin (S.A.V.) hizmetkarı olmuştur. ALLAH senden razı olsun ey Enes’in annesi, bize böyle güzel evlat yetiştirdiğin ve bize güzel bir ders öğrettiğin için! Bazen bazı işlerden ve kişilerden uzak dururuz, içimiz kabullenmez ve birçok hayrı kaçırırız.

Şu sözleri İnşALLAH gözardı etmeyelim…!ALLAH belki bu durumda sana hayır dilemiştir. ALLAH bazı işleri ancak hayır için erteler. O seni birçok şeyden mahrum eder ve yine sana hayır vardır. Bugün ki ağlaman yarınki hayır içindir. Başına gelen musibetin sonu illa ki hayırdır. Bunun için üzülme, kötü görülen işlerin sonu hayırdır inşALLAH. Hamdolsun ki tüm hayırlar O’nun elindedir ve O herşeye KADİRDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir