Yeni Tehlike Ölümcül Oyun Momo Whatsaptan Hızla Yayılıyor

Yeni Tehlike Ölümcül Oyun Momo Whatsaptan Hızla Yayılıyor Depresyona yatkın veya depresyon yaşamakta olan çocukların oynamaya yatkın olduğu ve korku filmlerindeki karakterleri andıran ölümcül oyun Momo WhatsApp’tan hızla yayılıyor.

Mavi Balina oyunu ile başlayan ve şimdilerde Momo isimli oyunlar çocuk ve gençleri en son aşamada intihara sürüklüyor. WhatsApp uygulaması ile ulaşılan ve yayılan bu oyun, uygulama üzerinden oyuna davet etme ile başlıyor. Çocuk ve gençlerin cevap vermesi halinde şiddet içerikli görseller ve tehditler ile devam ediyor. Bu oyun aracılığı ile çocukların şiddete teşvik edildiğini, onlardan para istendiğini ve kendilerine zarar vermelerine sebep olduklarını söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğretim üyesi Onur Okan Demirci ve Uzman Klinik Psikolog Pelin Hazer, Momo oyunu hakkında ailelere uyarılarda bulundu.

ÇEKİNGEN ÇOCUKLARA DİKKAT!

Depresyona yatkın veya depresyon yaşamakta olan çocukların bu oyunları oynamaya yatkın olduğunu söyleyen Hazer, özellikle ailelerin çekingen çocuklara dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Hazer, “Çekingen, içe kapanık çocukların, hiperaktivite ve dikkat eksikliği bulunan, davranış bozukluğu olan, hayır demekte zorlanan, onay ve kabule fazlaca ihtiyaç duyan çocuklar bu oyunu oynamaya yatkın oluyorlar.” dedi.

“ÇOCUKLARINIZA KONUŞMAYA AÇIK OLDUĞUNUZU SÖYLEYİN”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Onur Okan Demirci ise, ailelere şu uyarılarda bulundu:

“Çocuğunuzla her konuyu konuşmaya açık olduğunuzu söyleyin, gösterin ve uygulayın. Çocuklarınızı etkin bir şekilde, nasihat vermeden, azarlamadan, bağırmadan, suçlamadan dinleyin. Başına ne gelirse gelsin senin her zaman yanındayız, bizimle her şeyi paylaşabilirsin mesajlarını sıkça tekrar edin. Çocukların bunları duymaya ihtiyaçları vardır.

Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka siz de en az birkaç kere oynayın. Hangi oyun olursa olsun çocuğunuz bir oyunu oynuyorsa onun psikolojik dünyasında bir anlamı vardır. Unutmayın ki çocuklarınız sizin hayat deneyimleriniz ve tecrübelerinize sahip değiller. Birçok uyaranın olduğu günümüzde, çocuklar korkularıyla baş edebilmek için arkalarında hata yaptıklarında ya da yanlış bir duruma sürüklendiklerinde onları koruyabilecek ebeveynlere ihtiyaç duyuyor.”

MOMO OYUNU NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir internet sitesinde “Whatsapp kızı Momo kim ve nedir?” sorusuna şöyle bir cevap verilmiş:

“İspanyolca konuşulan ülkelerden birinden bir kişi, İnstagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.”

MOMO OYUNUNUN TEHLİKELERİ

Kişisel bilgileriniz çalınabilir.
Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor.
Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor.
Kişilerden zorla para elde edilebiliyor.
Oyuna katılanlar, depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor.
Kaynak: Haber 7, Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir