Üç Aylarda Kutlanan Kandiller

Üç Aylar’da birbirinden kıymetli geceler var: Regâib, Miraç, Berâat, Kadir geceleri… Üç Aylar’ın içindeki mübarek gecelerde, kandillerde hangi ibadetler yapılır? Üç Aylar’da yapılacak ibadetler nelerdir? İşte cevabı…

Müslüman halkımız tarafından Üç Aylar olarak isimlendirilen, yeni bir mânevî mevsime girmiş bulunuyoruz. Sarsılan rûhî dünyamızı onaracağımız, kalbî seviye kazanacağımız, hayatımızı yeniden gözden geçirmemize vesile olacak mânevî bir iklime yeniden kavuştuk. Oruçla, tevbeyle, namazla, Kur’an’la, hayır-hasenâtla dolu dolu geçirilecek bir dönem… Bu aylarda birbirinden kıymetli geceler var: Regâib, Mîrâc, Berâat, Kadir geceleri… Gök kapılarının açıldığı, duâların kabul edildiği, istiğfâr ve tevbelerle günahların bağışlandığı, gözyaşlarıyla kötü kaderin değiştirildiği günler, geceler…

ÜÇ AYLARIN ÖZETİ

ÜÇ AYLAR’DA KUTLANAN KANDİLLER VE İBADETLER

REGAİP KANDİLİ
MİRAÇ KANDİLİ
BERÂT KANDİLİ
KADİR GECESİ

RECEP, ŞABAN VE RAMAZAN’DA YAPILACAK İBADETLER

RECEP AYI
ŞABAN AYI
RAMAZAN’IN SON 10 GÜNÜ

ÜÇ AYLAR’DA YAPILACAK GENEL İBADETLER

ÜÇ AYLAR’DA OKUNACAK DUALAR VE TESBİHLER
SEHER VAKTİ YAPILACAK DUÂ VE İBADETLER
GECE YAPILACAK İBADETLER

ÜÇ AYLAR’DA PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI DUA

Üç Aylar, Rahmân olan Allah’ın rahmetinin sağnak sağnak yağdığı aylardır. Bereket ve feyzinden istifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır.

Resûlullah –sallâllâhu aleyhi ve sellem– Efendimiz ümmetine şu duayı telkin etti:

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

“Ey Allâhʼımız! Receb ve Şâbânʼı mübârek eyle, Ramazanʼa mülâkî eyle/ulaştır.” (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)

Üç Aylar, dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren Üç Aylar’ı dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir